שאלות ותשובות

שאלות ותשובות
מידע מקצועי בכל הקשור לאיטום גגות

אינטרגלס היא רשת העשויה מסיבי זכוכית (פיברגלס), ומשמשת לחיזוק שכבות של חומרי איטום. בניגוד לרשת פיברגלס רגילה, בה כל אחד מחוטי הרשת עשוי ממספר סיבים הכרוכים זה בזה, חוטי האינטרגלס עשויים מסיב אחד בלבד, הנראה כמו חוט ניילון.כל רשת אינטרגלס מגיעה עם תקנים שונים, בהתאם לסוג חומרי האיטום הנמצא בשימוש, ויש לשים לכך לב בזמן ביצוע העבודה. רשתות אינטרגלס משולבות בין שכבות חומרי האיטום השונים – ביטומנים, אקריליים, צמנטיים ועוד. הן מחזקות את שכבות האיטום ומקנות להן גמישות ועמידות בפני קריעה ותזוזה.

בז'רגון ענף הבנייה והאיטום, פריימר (Primer – "חומר יסוד" / "חומר ראשוני") הוא החומר המסייע לחיבור מוצלח בין המשטח הנאטם ובין חומר האיטום. פריימרים מיוצרים כך שיתאימו הן לתשתית והן לחומר האיטום, כך שלעתים צריך להשתמש בפריימר שונה עבור אותו סוג של חומר איטום, רק מכיוון שהוא מיושם על גבי תשתית שונה. סוגי פריימרים לדוגמה – פריימר ביטומני, פריימר צמנטי, פריימר אקרילי ועוד.

מים הם אחת התרכובות הנפוצות ביותר בכדור הארץ. למים נוזליים יש מתח-פנים מסוים, המאפשר להם להתנגד לכוח הכבידה ולטפס מעלה, כל עוד הם עוברים בתוך נימים דקים של חומר שפני השטח שלו אינם חלקים לגמרי (בד, בטון ועוד). מכיוון שהמים עוברים בנימים דקים, התופעה נקראת "נימיות" – או Capillarity באנגלית (ומכאן: רטיבות קפילארית).רטיבות קפילרית בקירות המבנה, מעידה על קיומה של רטיבות / נזילה בתחתית הקירות או מתחת לריצוף (מכיוון שהמים עולים מעלה). הדבר נגרם בשל איטום לקוי במבנה, אך ניתן לטפל בכך באמצעות הספגת הקירות בחומרי איטום נוזליים (תהליך הנקרא אימפרגנציה). חומרי האיטום הנוזלים חודרים לעומק שכבות הטיח והבטון, מתייבשים ומונעים את עליית המים.

אימפרגנציה היא תהליך של ספיגת חומר נוזלי בתוך חומר מוצק, דוגמת עץ או בטון (Impregnate באנגלית משמעו להציף / למלא, ומכאן גם באה המילה באנגלית "להיכנס להיריון" או "לעבר").כשמדובר בתחום האיטום, אימפרגנציה משמעה הספגה של חומרי איטום נוזליים (ובדרך כלל שקופים) אל תוך יסודות המשטח הנאטם (יציקת בטון, קיר חיצוני / פנימי, משטחי אבן וטיח, גג מרוצף ועוד). תהליך זה נעשה אך ורק כאשר החומר הסופג נמצא במצב יבש. לאחר חדירת חומר האיטום הנוזלי, הוא מתייבש והופך את החומר הסופג לבלתי חדיר לרטיבות.כאשר אימפרגנציה מבוצעת בחומרי עץ, הדבר נעשה גם כדי להגן עליהם מרטיבות וגם כדי לשמור עליהם מפני חרקים מזיקי עץ. לשם כך, חומרי האימפרגנציה צריכים לכלול גם חומרי הדברה.

המונח "חדרים רטובים" בתחום האיטום פירושו חדרי אמבטיה וחדרי מקלחת, שהם חדרים מועדים לפורענות מבחינת בעיות הרטיבות והנזילות שעלולות להיווצר בהם. התשתיות בחדרים אלה באות במגע עם כמויות גדולות של מים, ובמידה ושכבת האיטום לא תיושם כהלכה, המים עלולים להיספג בבלוקים ובבטון לאחר שחדרו דרך האריחים ולגרום לבעיות של עובש, פטריות ורטיבות. לכן המפרט לאיטום חדרים רטובים שונה מכל מפרט איטום של חלל אחר בבית, והוא מחייב התייחסות מיוחדת ועודף תשומת לב.

סיוד גגות הוא פעולה הנעשית כחלק מאיטום מקיף של הגג ובמסגרתו. מטרת התהליך היא להלבין את שכבת האיטום, שהיא בדרך כלל שחורה, וסופחת אליה הרבה חום. הלבנה כזו שומרת על שכבת האיטום ובמקביל תורמת לאיכות הסביבה, מאחר שהיא אינה סופגת חום, אינה מחממת יתר על המידה את המבנה ובכך אינה מגדילה את הצורך בקירור החלל. מעבר לכך יש לה גם חשיבות אסתטית.

אנחנו מציעים בין 5 ל-10 שנות אחריות ללקוחותינו, בהתאם לסוג העבודה המתבצעת. תקופות האחריות הממושכות שאנחנו מציעים הם ראיה לכך שלקוחותינו מקבלים את השירות הטוב ביותר שיש.

הרוב טועה לחשוב שאיטום גג נעשה רק כאשר יש בעיה שהובילה לנזק, כמו עובש, פטריות או רטיבות שפוגעת באיכות החיים בבית. למעשה, מומלץ לבצע איטום גגות פעם בשנה, בהתאם למצב הגג ולאיכות האיטום שלו. אם איטום הגג נעשה תוך שימוש בחומרים איכותיים ועמידים, כגון יריעות ביטומניות, ניתן לבצע איטום נוסף לאחר 10 שנים. במקרה ההפוך, כדאי לבצע זאת אחת לשנה. כך או כך, רצוי בהחלט להתייעץ עם מומחים בתחום האיטום, כדי שתדעו באיזו תדירות לאטום את הגג שלכם.

קבוצת א.א. אדיב היא קבלן מורשה מטעם רשם הקבלנים במשרד הבינוי, ובעלת רישיון "אוטם מורשה" מטעם מרכז הבנייה הישראלי ומכון התקנים הישראלי. אנו עובדים בהתאם לכל התקנים והתקנות הקיימים לעבודות איטום ולביצוע עבודות בגובה רב, וכל העבודות שלנו מתבצעות בפיקוח של מהנדס. המשמעות היא לא רק שאנחנו טכנית מורשים לעסוק בתחומנו, אלא שגם נבצע עבודה בטיחותית וברמה גבוהה.

בוודאי. בימי החורף הגשומים דיירים רבים סובלים מרטיבות בבית בשל חדירה של מים; זאת בגין גג שלא נאטם באופן מספק או בשל ליקוי באיטום שעדיין לא תוקן. הדבר רלוונטי שבעתיים כשמדובר בבתים ישנים, שהגגות שלהם מועדים יותר לפורענות. כדי לשמור על שלום כל בני הבית, על מנת שתוכלו לשהות בבית בבטחה וכדי שהוא יספק לכם קורת גג ראויה, רצוי לבצע בדיקה תקופתית שתקדים תרופה למכה ותאפשר לכם להתכונן כראוי לקראת החורף במידה ויש ליקוי בגג.

פוליגג אינו גורם לכוויות, אינו פולט אדים שיש בהם פוטנציאל מסרטן והוא נחשב לחומר איטום ידידותי יותר לסביבה בהשוואה לזפת. כמו כן שימוש בפוליגג הוא פשוט יותר, זאת מאחר שהוא קל ליישום והוא גם מייתר את הצורך בסיוד של הגג.

ברמה התיאורטית, אפשר לבצע איטום כזה לבד – זאת בהנחה ששולטים היטב בתהליך האיטום ובמידה שיש ניסיון בביצוע איטום כזה. יחד עם זאת, מהניסיון שלנו, כאשר מדובר באיטום שבוצע על ידי גורם מקצועי, התוצאות טובות יותר לאין ערוך ובטוחות יותר. אומנם כיום ניתן לרכוש יריעות ביטומניות או אפילו סלילי ביטומן לביצוע העבודה באופן עצמאי; אך כדי לקבל איטום איכותי, שיגן עליכם מפני מזג האוויר ויבטיח לכם שקט נפשי, אנחנו מציעים לפנות לאנשי מקצוע שיש להם ניסיון בתחום האיטום.

איטום קיר חיצוני הוא הדרך המועדפת לביצוע איטום של מבנה. זאת מכיוון שכל רטיבות ולחות מגיעות מבחוץ פנימה – ולא להפך (גשם, ברד ועוד). באם לא ניתן לבצע איטום של הקירות החיצוניים במבנה, יש לבצע איטום של הקירות הפנימיים במקום זאת. כיום יש חומר איטום ייחודי בשם זייפקס (Xypex), המאפשר לבצע איטום קירות פנימיים ביעילות דומה לזו המתבצעת בקירות חיצוניים (ראו גם מה ההבדל בין איטום חיובי לשלילי).

האיטום מספק הגנה לקירות הבית מפני בעיות רטיבות ונזילות. היות שהקירות תומכים בעומס הנוצר על שלד מבנה הבית, כאשר יש רטיבות בקירות כל בני הבית נמצאים בסכנה. איטום קירות ראוי מונע חדירה של רטיבות או לחות, היווצרות של עובש וכל תופעה אחרת שיכולה לגרום לשחיקת הקיר. כמו כן, איטום ראוי גם מונע חדירה של מזהמים מן החוץ, ובעידן בו זיהום האוויר גבוה מאי פעם, לאיטום ראוי של הקיר יש משמעות מכרעת והוא ייטיב עם כל בני הבית.

יש לנו מעל 50 שנות ניסיון עם תעודות המהוות ראיה לכך שאנו מורשים לעסוק בתחומנו וכי הוכשרנו לכך במיוחד. אנחנו עובדים עם החומרים המתקדמים ביותר, עושים עבודה איכותית בפיקוח מהנדס ומציעים שירותי חירום כאשר מזג האוויר סוער והלקוח חייב לבצע איטום דחוף. מעבר לכך, עבודות מסוימות מגיעות עם 10 שנות אחריות, כך שאתם יכולים להיות רגועים.

באופן כללי ניתן לומר שהאיטום המומלץ ביותר הוא תמיד איטום חיובי, משום שהקיר החיצוני הוא זה שחשוף יותר לפגעי מזג האוויר ולרטיבות. אם הדבר לא אפשרי מכל סיבה שלא תהיה, יש לאטום את החניון או המרתף מהצד השלילי (הקיר הפנימי). במצב זה מומלץ להשתמש בחומרי איטום מיוחדים, החודרים לעומק הבטון ומתגבשים בתוכו עד ליצירה מעטה פנימי אטום.

כאשר מיישמים את חומרי האיטום על גבי משטחים הבאים במגע ישיר עם המים, מדובר באיטום חיובי (פוזיטיבי). זוהי שיטת האיטום היעילה יותר, מכיוון שהיא מטפלת בבעיית האיטום מבסיסה. לעתים נוצרים מצבים בהם לא ניתן להגיע אל המשטח החשוף למים, מה שלא מותיר ברירה אלא לבצע את האיטום על גבי המשטחים שאינם חשופים ישירות למים (משטחים פנימיים במבנה, כגון תקרה וקירות).לאיטום מסוג זה קוראים שלילי (נגטיבי), והוא בדרך כלל משמש כמוצא אחרון בהיעדר אפשרויות אחרות. כדי שהאיטום השלילי יהיה יעיל לא פחות מזה החיובי, ניתן להשתמש בחומרי איטום גבישיים מיוחדים (כגון זייפקס), המתנפחים במגע עם מים ורטיבות ואוטמים למעשה את חלל הקיר מבפנים החוצה.

איטום בזפת הוא שיטה ותיקה ומסורתית יותר, שלאט לאט נעלמת מהלקסיקון בתחום. על עבודות זיפות מקבלים עד 5 שנות אחריות, אבל בדרך כלל מדובר בשיטה שאותה יש לתחזק מדי שנה בשנה. המחיר לעבודת זיפות מתחיל בכמה עשרות שקלים, ויכול להגיע לכדי כמה אלפים, תלוי בשטח העבודה.יריעות ביטומניות, לעומת זאת, הן שיטת איטום מתקדמת יותר. הלקוח מקבל עד 10 שנות אחריות לאיטום ביריעות, מה שמעיד על עצמו כשיטה תקנית, יעילה ומקובלת יותר בקרב קבלני האיטום. טווח המחיר הממוצע לאיטום ביריעות ביטומניות הוא בין 65 ל-135 שקלים, תלוי בעובי היריעות ובשטח האיטום.

רצוי מאוד לנקות את הגג ולטאטא אותו מכל מיני שאריות לכלוך, עלים יבשים או אפילו גושי זפת ישנים שהתקשו וכעת מתגלגלים באופן חופשי על הגג. רצוי מאוד לעלות לגג יחד עם איש המקצוע שהזמנתם, ולזהות יחד איתו את המוקדים הדורשים טיפול ומענה.דודי שמש יש לפרק כמעט לגמרי, על מנת לבצע איטום מוצלח של הגג. ניתן למרוח סביב הדוד שכבת בידוד ביטומנית המגיעה כמשחה, אך זהו אינו מענה מספק לאורך זמן. לאחר ביצוע האיטום, יש לוודא שקולטני השמש יונחו על גבי משטח המפריד אותם משכבת האיטום עצמה.

רצוי מאוד לעשות זאת, מכיוון שזהו אחד המדדים להצלחת עבודתו של בעל המקצוע. גג שעבר איטום ולא יכול להתמודד עם הצפה פשוטה של מים, פשוט ימשיך לנזול בחורף הקרוב. בעל מקצוע שמוכן לבדוק את איכות עבודתו באמצעות הצפת הגג, הוא עדות לכך ששכרתם את שירותיו של איש מקצועי ואמין.

בהחלט נכון. במדינות רבות באזור הים התיכון, כמו יוון למשל, אפשר לראות עיירות שלמות שבתיהן צבועים בלבן ובצבעים בהירים אחרים. סיוד גגות, בסופו של יום, מחזיר יותר אור וחום מהשמש, ומקרר אזורים עירוניים בכמה מעלות בממוצע. הדבר בהחלט תורם להפחתה בעומס החום, שהנו גבוה יותר באזורים עירוניים בשל ספיגת החום המתרחשת בבטון ובשאר חומרי הבנייה.

בגדול צריך לחדש את הרובה בין המרצפות, ולאחר מכן למרוח שכבת סילר במרווחים.ראשית יש לחרוץ את המרווחים בין המרצפות באמצעות כלי עבודה מתאים, ולאחר מכן לנקות ולייבש את המשטח באופן יסודי. לאחר מכן יש למרוח רובה אקרילית (רכה) או אפוקסית (קשה) בין חריצי המרצפות.בשלב הבא מורחים סילר על המרווחים המלאים וכן על גבי כל המשטח. יש לוודא שהמשטח נקי לפני המריחה וכן שאין דורכים עליו או מרטיבים אותו 24 שעות לאחר היישום.

איטום אקרילי הוא שיטת איטום באמצעות פולימרים אקריליים. חומרי איטום אקריליים ניתנים לשימוש בהתזה או במריחה, במהירות ובקלות יחסית: ראשית מורחים את חומר היסוד האקרילי, ומעליו שתי שכבות נוספות של חומר איטום. יתרונם הגדול של האקרילים הוא הצבע הלבן שלהם, שחוסך פעולת הלבנה של הגג לאחר מכן (סיוד גגות). החומרים האקריליים מתייבשים מהר, עמידים בפגעי מזג האוויר ובשינויי טמפרטורה וכן ידידותיים לסביבה לעומת חומרי איטום אחרים הנהוגים בתעשייה זו. החיסרון הגדול של איטום אקרילי הוא חוסר עמידותו במים, ולכן יש לוודא שהמשטח עליו מיישמים את החומר משופע ומנוקז היטב.

בבניין חדש מקובל שהקבלן עושה איטום וזיפות עוד טרם מסירת הדירות לדיירים.איכות העבודה של קבלן האיטום שביצע את העבודה, תקבע כמה זמן יחזיק האיטום.מומלץ מאוד לבצע בדיקה על ידי קבלן איטום מוסמך אחת לשנתיים, כדי לוודא שלא חל שינוי במצב האיטום.כמו כן מומלץ לבצע סיוד לגג לאחר כמה שנים כדי לשמר את המצב הקיים.

מרגע שיחת הטלפון אלינו אנו נגיע לראות את העבודה ולתת הצעת מחיר תוך יום עד יומיים.
לאחר אישור הצעת העבודה על ידי בעל הנכס / וועד הבית אנו נבצע את העבודה תוך שבוע עד שבועיים.

ראשית כדאי תמיד להתיייעץ עם עורך דין ולוודא את החוק בכל מקרה לגופו.

המשכיר צריך לוודא שניתן לגור בדירה בצורה תקינה לרווחת השוכרים. על כן במידה וקיימת רטיבות, דליפת מים וכדו'. חייב בעל הנכס לטפל ולשאת בהוצאות הכרוכות בכך!
לבצע איטום גגות או איטום לקירות הבית, או במידת הצורך לבצע תחזוקה שוטפת הכוללת זיפות או סיוד של הגג. 

כמובן שעל השוכר להפנות את תשומת ליבו של בעל הנכס לכל בעיה.
כמו כן לא מומלץ לבצע צעדים חד צדדיים כגון ביצוע של האיטום ללא הסכמת בעל הנכס והפחתת דמי השכירות בהתאם – דבר זה יחשב כהפרת חוזה בגין סעיף התשלומים.
מומלץ:  לצלם, לתעד את השיחות, לתעד בוידאו, ולשלוח מכתבים בדואר רשום ובמידת הצורך ניתן לעזוב את הדירה ולא יחשב כהפרת חוזה. 

מומלץ לבצע סיוד גגות בסוף החורף לקראת הקיץ. 

נהוג לזפת את הגג לקראת בא עונת הגשמים, כאשר גג המבנה יבש לחלוטין. 

יצירת קשר

077-729-8420

בין השעות 10:00 – 19:00

כתובת: העלייה השנייה 43 אזור
 
פקס: 03-5584176
 
Call Now Button